Bunaltıcı sıcaklar biraz daha devam edecek

Türkiye, sıcak hava dalgasının etkisi altında kalmaya devam ediyor ancak mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, hafta ortasında biraz düşecek.Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, hafta başından itibaren sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceğini aktardı.

İstanbul’da yarın yağış bekleniyor

Özdemirci, “Hafta ortasında ise ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde de birazcık düşüş gerçekleşecek, yer yer inecek ama ülkemizin diğer kesimlerinde normaller üzerinde seyredecek” bilgisini verdi. En çok merak edilen ise bunaltıcı sıcakların ardından yağış gelip gelmeyeceği… Özdemirci merak edilenleri, şöyle yanıtladı: “İstanbul’dan Anadolu yakasında, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce çevrelerinde bir mevcut sağanak yağış beklentimiz var. Ama çarşamba günü Marmara’nın Doğusunda Batı Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Ardahan çevrelerinde güneyde de Osmaniye, Hatay çevrelerinde sağanak yağış beklentimiz var. Bu yağışlar yine perşembe, cuma günü için de devam ediyor.”

3 büyükşehirde hava nasıl olacak?

İstanbul’da yarın sağanak yağış olacak. Ankara’da yağış beklenmiyor ancak çarşamba günü sıcaklıklar birkaç derece düşecek.İzmir’de ise sıcak hava 34-35 derecelerde etkisini sürdürecek.Güneydoğu Anadolu’da 40 derecenin üzerinde yüksek sıcaklıklar devam edecek.Yetkililerin, “sıcak havaya karşı dikkatli olunması” uyarısı yeni hafta için de geçerli olacak.

Bu yaz en sıcak yaz olarak kayıtlara geçecek

Öte yandan Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, haziran ve temmuzdaki küresel sıcaklık rekorlarını takiben gelecek birkaç ay karasal alanların ortalamadan sıcak olmasının beklendiğini belirterek, “Bu yaz çok yüksek ihtimalle gördüğümüz en sıcak yaz olacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx