Avrupa’da Çinli otomobil işgali

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, benzinli ve dizel araçlardan uzaklaşmada liderliği ele geçirmeye çalışırken, Avrupa elektrikli otomobil pazarındaki payı iki yıldan kısa bir süre içinde iki katından fazla arttı.

Schmidt Automotive Research’ün Avrupa’nın en büyük 18 otomobil pazarına ilişkin verilerine göre Birleşik Krallık, Çin elektrikli otomobil markaları için Avrupa’nın en büyük pazarı konumunda ve şu ana kadar 2023’teki satışların neredeyse üçte birini oluşturuyor.

2023’ün ilk yedi ayında Birleşik Krallık’taki tüm yeni otomobil satışlarının yaklaşık %5’i Çin markalarından gerçekleşti ve pazar payı İsveç’ten sonra ikinci sırada yer aldı.

Çinli otomobil üreticileri, Avrupa’da 2023’ün ilk yedi ayında, 2022’nin tamamında satılanlarla neredeyse aynı sayıda elektrikli otomobil sattı.

“ÇİN MALLARI KÖTÜ” ALGISI SİLİNİYOR

Çin markaları, düşük kaliteli otomobilleriyle tanındıkları için uzun süredir Avrupa’ya girmekte zorlanıyordu. Ancak bazı analistler, yeni pilli elektrik teknolojisinin ortaya çıkmasının Çinli markalar için durumu silip süpürdüğüne ve satışların hızla arttığına inanıyor.

ABD’li yatırımcı Warren Buffett’ın desteklediği batarya ve otomobil üreticisi BYD , ABD’li üretici Tesla dışında dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumunda.

AVRUPA PAZARINDAKİ PAYI YÜZDE 2,8’E YÜKSELDİ

Schmidt, Çin otomobillerinin toplam Avrupa otomobil pazarındaki payının 2019’daki yüzde 0,1’den 2023’ün ilk yedi ayında yüzde 2,8’e yükseldiğini söyledi. Çinli otomobil üreticilerinin hızlı yükselişi, milyonlarca insanın otomobil üretiminde çalıştığı Avrupa’da alarm zillerini çaldırdı. Çin ayrıca önemli bir avantaja da sahip çünkü pil üretiminde liderliğe sahip ve Avrupa endüstrisini kendi “giga fabrikalarını” kurana kadar jeopolitik bir rakibe bağımlı bırakıyor .

BMW CEO’su Oliver Zipse Pazar günü yaptığı açıklamada, Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa endüstrisi, özellikle de daha ucuz model üreticileri için “yakın bir risk” oluşturduğunu söyledi .

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx