Dünya 2 milyar ton atığı sırtında taşıyor

ANKARA Milliyet – Mesajında hava kirliliğinin, her yıl 7 milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açtığını, 1970’ten bu yana küresel yaban hayatı popülasyonunun yüzde 70 azaldığını, dünyanın, insanlığın her yıl ürettiği 2 milyar ton atığı sırtında taşıdığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her gün 2 bin çöp kamyonuna eşdeğer plastiği okyanuslara, nehirlere ve göllere atıyoruz. Okyanusta yüzen kıta büyüklüğünde bir plastik adasının, bu yüzyıl insanının eseri olması vicdanlarımıza sığıyor mu? İklim değişikliğinin ve çevre kirliliğinin sonuçlarını acı tecrübelerle öğrenen bizler, bir yandan bu sınamalarla mücadele etmeli, diğer yandan gelecek nesillere olan sorumluluğumuz bağlamında sürdürülebilirlikle ilgili somut adımlar atmalıyız. İşte bu düşüncelerle, tohumlarını 2017 yılında attığımız Sıfır Atık Hareketi’nin, BM Genel Kurul Kararıyla küresel bir harekete dönüşmesinden büyük memnuniyet duyuyorum.”

Gönüllü olmaya davet etti

Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile başlattıkları “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı”nı çevrimiçi imzaya da açtıklarını hatırlatarak, “Beyanın halihazırda 30’dan fazla Devlet/Hükümet Başkanı eşi başta olmak üzere, binlerce insanın desteğini alması mutluluk verici. Bu vesileyle herkesi, bir kez daha, İyi Niyet Beyanı’nı imzalayarak, Sıfır Atık gönüllüsü olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx