Hakan Fidan uyardı: Bu yol çıkmaz sokak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin bölgesel savaş uyarısı yaptı. Fidan “Savaşın yayılması ciddi bir risk.” dedi. Lübnan’da Hamas’ın iki numaralı ismi Salih Aruri’ye düzenlenen suikast için Fidan, “İsrail Lübnan’la savaşa girmemek için kendini zor tutuyor.” ifadelerini kullandı. Fidan, cumartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Türkiye’ye geleceğini de açıkladı.

BU YOL ÇIKMAZ SOKAK

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Ankara’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Fidan, NTV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen’in “İsrail, Lübnan’da Salih Aruri’ye suikast düzenledi. Bunu savaşın bölgeye yayılma eğilimi göstermesinin bir emaresi olarak yorumlayabilir miyiz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Ben İsraillilerin Lübnan’la savaşa girmemek için kendilerini zor tuttuğunu düşünüyorum. Ama hep söylüyorum. Bu yol çıkmaz sokaktır. Öyle bir şey olursa bu savaş tabii ki bitmez. Tam tersine, meselenin çözülmesi isteniyorsa, barış ve iki devletli çözüme odaklanmak lazım.

Tehditleri zor kullanarak ben elimine edeceğim dediğiniz zaman, burada belli şeylerin olacağını öngörmek zor değil açıkçası. İsrail’in de Lübnan’daki bu operasyonu baktığınız zaman şöyle bir şey var. Bir Hizbullah hedefini, Hizbullah yöneticisini vurmuyor ama Lübnan’a ben senin üstünde uçuyorum, takip ediyorum mesajını veriyor.

BLİNKEN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Blinken’ın cumartesi Türkiye’ye geleceğini kaydeden Fidan, “Benim misafirim olarak Türkiye gelecek. Şu anda planlanan o yani bir değişiklik olmazsa misafirimiz olarak geliyor. Cumhurbaşkanımızın şu anda planlanan bir seyahati yok. Yani üzerinde konuştuğumuz seyahat yok şu anda.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir