Karar yazarı Taha Akyol: Mehmet Şimşek ‘partizan’ konuşmalardan sakınmalı

Karar yazarı Taha Akyol, “Mehmet Şimşek dürüst ve tam liyakatli bir ekonomisttir. İtibarı da bundan geliyor. ‘Partizan’ konuşmalardan sakınması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Akyol bugünkü yazısında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ekonomi yönetiminde yaptığı açıklamalarını hatırlatarak “Rasyonel zeminden ne kadar uzaklaşılmış değil mi? Kurallar ne kadar örselenmiş, ekipler ne hale gelmiş, güven nasıl kaybolmuş, açık değil mi? Güven tesisinin en güvenli yolu kurumlardır, mesela Merkez Bankası’nı yeniden bağımsızlaştıran bir kanun çıkarmak… Mümkün mü??? Netice, yüz yıldır yaşadıklarımız boşa yaşanmış olmamalı, dersler çıkarmalıyız. Bütün dönemlerde büyümemiz “vasat”tır. Asıl sorun bu. Hukukun üstünlüğü ve “her alanda rasyonel” politikalar şarttır” dedi.

Akyol yazısının devamında şu ifadeleri kullandı: 

“Şimşek dürüst ve tam liyakatli bir ekonomisttir. İtibarı da bundan geliyor. Böyle ‘partizan’ konuşmalardan sakınması gerektiğini düşünüyorum. “24 Ocak Reformları”nın da “2001 Reformları”nın da partizan dili yoktu, teknik oldukları için geniş siyasi çevrelerin desteğini almışlardı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx