Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro’dan, İsrail’e “Gazze” tepkisi: ‘İnsan hakları ve özgürlük düşüncesi de bombalanıyor’

Başkent Bogota’da düzenlenen Demokrasi Forumu’na katılan Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, dünyada demokratik değerlerin giderek erozyona uğradığını belirtti. Konuşmasında, tarihsel süreç içinde demokrasinin temellerinden uzaklaşıldığına dikkat çekerek, bu durumun demokrasi idealine yönelik ciddi tehditler oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca, demokrasinin sadece bir siyasi rejim olarak değil, aynı zamanda insan hakları, özgürlükler ve toplumsal dayanışma gibi değerlerle birlikte ele alınması gerektiğini ifade etti.

Petro, konuşmasında İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği saldırıları da eleştirerek, bu saldırıların sadece insan hayatını değil, aynı zamanda özgürlük ve insan hakları gibi temel değerleri de hedef aldığını belirtti. Özellikle, çocukların da bu saldırılardan ciddi şekilde etkilendiğine dikkat çekti ve uluslararası toplumu bu tür saldırılara karşı daha etkili bir şekilde mücadele etmeye çağırdı.

İklim krizine de değinen Petro, iklim değişikliğinin dünya genelinde göç dalgalarına ve siyasi istikrarsızlıklara yol açtığını ifade etti. Bu durumun, demokratik sistemler üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu söyleyerek, iklim krizinin demokratik değerlere olan tehditlerine dikkat çekti.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 300’ü çocuk, 8 bin 400’ü kadın olmak üzere 28 bin 576 Filistinli öldürüldü, 68 bin 291 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 233’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 570 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 395 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ile Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 195 Hizbullah mensubu, 8 Emel Hareketi üyesi, 31 Lübnanlı sivil, 1’i asker 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrailli asker öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx