Orson Welles’in ‘replika’ Oscar’ı 645 bin dolara satıldı

Yazar, yönetmen ve oyuncu Orson Welles’in 1941 yılında ‘Yurttaş Kane’ filmiyle kazandığı En İyi Senaryo Oscar ödülünün ‘yedeği’ açık artırmada yaklaşık 645 bin dolara satıldı. Ancak satışın yasal olup olmadığını henüz kesin değil. Bir Akademi sözcüsü satışla ilgili yaptığı kısa bir açıklamada, “Bunu araştıracağız” dedi.

Welles’in 1985 yılında hayatını kaybetmesinin ardından eşyalarının arasında Oscar heykelciğini bulamayan kızı Beatrice, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden ödülün bir replikasını talep etmişti. Akademi, 1988’de Beatrice’e bir şartla ödülün replikasını teslim etmişti: Heykelcik, yalnızca Akademi’ye 1 dolar karşılığında satılabilirdi.

KAYIP OSCAR 1994’TE ORTAYA ÇIKTI

1994 yılında Welles’in kayıp Oscar’ı, Londra’da bir müzayedede ortaya çıkmıştı. Ödülü satışa çıkaran Gary Graver, arkadaşı Welles’in heykelciği kendisine olan borcunu ödemek için verdiğini ileri sürmüştü.

Ancak daha sonra Oscar’ı satan müzeye evi Welles’in kızı ile iletişime geçerek heykelciğin gerçek olduğunu doğrulamasını istemiş, Beatrice Welles ise dava açmıştı. Dava sonucunda, orijinal olduğu tespit edilen ödül Beatrice Welles’e verilmişti. Beatrice Welles de, 2003 yılında heykelciği satmaya çalışmış ve Akademi satışı engellemek için devreye girmişti. Ancak mahkeme Beatrice’in lehine karar verdi ve ödül, 2011 yılında 871 bin dolara satıldı.

HEYKELCİĞİ SATMAK 1950 YILINDAN BU YANA YASAK

Heykelciğin değeri sadece 1 dolar. Çünkü bu ödülü satmak 1950 yılından itibaren yasak. Oscar ödülünü kazananlar heykelciği sadece 1 dolar bedeliyle Akademi’ye satabiliyor. Ne ödül kazananlar, ne de onların varisleri ödülü başka hiç kimse ve hiçbir kuruluşa satamıyor. Ancak 1950’den önce dağıtılan ödüller bazen satışa çıkarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx