SGK ve Bağ-Kur’dan toplu ödeme. Bu şartları sağlayanlar prim iadesinden yararlanabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından gerçekleştirilen prim iadelerinin iki farklı şekilde yapılacağı belirtildi.

Bu iki yöntemden birinin toplu ödeme, ikincinin ise birden fazla işverenle çalışıldığında prime esas kazanç üst sınırının aşılması durumu olduğu açıklandı.

Prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş koşullarından yaş şartını sağlayıp, yeterli prim ödeme gün sayısına sahip olmayan sigortalılara yapılan ödemeyi ifade etmektedir.

TOPLU ÖDEME NASIL YAPILIR

Mali Danışman Onat Benlioğlu konu ile ilgili açıklamasında “Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar, yaşın dolmasına rağmen bağlı bulundukları sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne yazılı talepte bulunarak ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu bir şekilde geri alabilirler.” ifadelerini kulandı.

GERİ ALINABİLİR PRİMLER NEDİR?

Benlioğlu’nun açıklamalarına göre:

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/1(a) bendi kapsamında çalışanlar için SGK’ya prime esas kazanç tutarları üzerinden %34,5 oranında prim ödenmektedir. İşsizlik sigortası payları ise %3’tür ve işsizlik sigortası fonuna aktarılmaktadır.

Toptan ödeme kapsamında prim iadesi alınması durumunda, işçi payına düşen emeklilik primleri (%9) geri alınabilir.

Ancak işveren payları ve işçi adına ödenen genel sağlık sigortası payının iadesi mümkün olmamaktadır.

BAĞ-KUR 4/1-(b) KAPSAMINDA PRİM İADESİ NASIL YAPILIR

Benlioğlu’na göre:

5510 sayılı kanunun 4/1(b) kapsamında kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar da SGK’ya prime esas kazanç tutarları üzerinden prim ödemektedir. Bu durumda prim iadesi oranı %20’dir.”

TAVANI AŞAN PRİMLERİN İADESİ NASIL OLACAK?

SGK’dan yapılan açıklamaya göre, işçi adına sigorta primine esas kazanç üst sınırını aşan ödemelerin yapıldığı durumlarda da prim iadesi mümkündür.

2023 yılında aynı ayda iki ayrı işverenden toplam 120.000 TL brüt ücret alan bir işçinin tavanı (100.608,90 TL) aşan kazancı üzerinden kesilen sigorta primi iade edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx